piątek, 6 marca 2015

Receznja "Niedoparki" Pavel Srut, wydawnictwo Afera

Jeśli tak jak obwiniałaś swoją starą pralkę o to, że bezczelnie połyka skarpety twojej rodziny, albo byłaś przekonana, że w twoim mieszkaniu czają się jacyś skarpetożercy, to wreszcie masz na to dowód, który możesz podstawić pod nos swojemu wściekłemu mężowi czy reszcie rodziny. Niedoparki - to one są wszystkiemu winne!Niedoparki, to kochane istoty, które żywią się skarpetami. Zawsze zjadają tylko jedną i musi być ona w dobrym gatunku. Sztuczności nie trawią. Mają dziwne imiona, które bez problemu zapamiętują dzieci, i otwór gębowy przypominający rurę odkurzacza czy też trąbę. Nie lubią wody i łatwiej je spotkać niż krasnoludki, ba, Profesor Kędziorek czy Pan Wawrzyniec dali rade ich nawet złapać! Może i Tobie się uda? Skurczają się i rozciągają a nawet potrafią całkowicie zniknąć, więc złapanie ich na gorącym uczynku, nigdy nie jest proste. Na szczęście ilustratorka Galina Miklinowa rozrysowała te stworki z niezwykłą precyzją inaczej Czango Dusiciel mógłby śnić się po nocach a tak wiemy, że jest równie kochany jak reszta. Chociaż, musimy pamiętać, że Niedoparki mieszkając z ludźmi, przejmują ich ludzkie cechy, więc może się zdarzyć, że Niedoparek będzie zły. Dlatego nawet, jeśli myślicie, że nikt was nie widzi, dawajcie dobry przykład, bo wyhodujecie sobie bardzo niedobrego Niedoparka. Pogódźcie się również z tym, że nijak nie oduczycie go zjadania skarpetek. Nawet na łożu boleści, Niedoparek bezpardonowo zje wasze ulubione, dziergane jeszcze przez babcie, wełniane skarpety.

Nie sposób wymienić wszystkich przygód, jakie Niedoparki mają w książce Pawla Śrut’a. Porwania, spiski, intrygi, gangi a to wszystko okraszone niezwykłym humorem jak to w czeskich filmach bywa. Pod tym względem książka nie rozczarowuje. Pięknie wydana, na grubym papierze i twardej oprawie będzie doskonałym prezentem. Choć dosyć  obszerna, nie odstrasza dzieci od samodzielnego przeczytania. Zapewne to zasługa krótkich rozdziałów.Teraz, kiedy już wszystko jasne, nie żałujcie swoich skarpet. Zamiast się gniewać na Niedoparki, lepiej życzcie im smacznego. 

I najważniejsza informacja! Jest już kolejna część przygód niedoparków:) "Niedoparki powracają". Mamy i damy Wam znać czy jest równie dobra jak część pierwsza:)

 Koprówka

ps. Niedoparki mają swoją stronę, gdzie można kupić Hihlika:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

zachowuj się! :)